Aktuality

AKTUALITY ČERVEN

  • 4.6.2024 – NÁVŠTĚVA ZŠ KOSTELEC – pouze předškoláci, info u paní učitelky
  • 18.6.2024 – VČELAŘSKÝ DEN – v dopoledních hodinách, vzdělávací program s paní včelařkou
  • 20.6.2024 – ZAHRADNÍ SLAVNOST – od 16,00 hod., pro děti, které odcházejí do první třídy nebo přípravky, bižší informace podají třídní učitelky.

.

.

OZNÁMENÍ

Z důvodů odstávky elektřiny v ulici Sportovní č.p.385 dne 3.7.2024 přerušuje Mateřská škola Jevany provoz.

.

.

Dobrou noc Rybičky

Tento týden jsme se sešli s Rybičkami jak ráno, tak i v podvečer. Konečně jsme se dočkali dlouho očekávaného nocování v MŠ. Naše třída se na tuto noc stala ložnicí. Po příchodu si každý našel místečko a rozložil si svou kempingové vybavení a vypravili jsme se ven k plnění nejrůznějších úkolů a získávání bodíků. V lese si děti procvičily pohybové dovednosti a zahrály několik her. Všichni byli velmi nedočkavý a zároveň napjatí z očekávání na bojovku. Posilnili jsme se dobrotami od maminek a pizzou od pana Bronce. A JE TO TADY ! Vyzbrojeni baterkou se jeden po druhém vypravil po vyznačené mírně osvětlené pohádkové trase, až do perníkové chaloupky pro pohádkový obrázek. Všichni byli moc statečný a odnesli si ocenění a dáreček. Do hajan šli všichni spokojeni a plni zážitků.

.

.

Rozlučková párty u Šnečků

Ve středu 26.6.2024 se konala ve třídě „U Šnečků“ – „Rozlučková párty“. Děti i paní učitelky si ji velice užily. Díky maminkám, které byly tak hodné a připravily pro děti spoustu dobrůtek, si „Šnečci“ pěkně nacpali svá bříška a ještě jim spousta dobrot zbyla na další dny. Paní učitelky dětem nachystaly v těchto horkých dnech osvěžení v podobě ovocných kornoutů. Nechyběl ani přípitek dětským šampusem a ovocnými džusy. Děti si zahrály spoustu oblíbených her, nechyběl ani taneček a především oblíbená „Mašinka“. Na závěr jsme se rozloučili s dětmi, které nám odchází do školy a rozdali si dárečky. Už nyní se těšíme, až se zase v novém školním roce všichni společně sejdeme.

.

.

Rozlučkový piknik u Želviček

Prázdniny se nezadržitelně blíží a za chvilku už se všichni rozprchneme na dovolné, tábory a jiné prázdninové pobyty. Poslední dny ve školce jsme si proto u želviček zpestřili „rozlučkovým piknikem“. V září se pak zase budeme těšit všichni na viděnou.

.

.

Zahradní slavnost pro předškoláčky

Jako každým rokem proběhla v naší školce zahradní slavnost pro předškoláčky, kteří nás již brzy opustí. Slavnostní atmosféru začaly děti s paní učitelkama připravovat již dopoledne výzdobou zahrady. Do slova všichni byli velmi nedočkaví. Odpoledne slavnostně při famfárách děti nastoupily, aby rodičům předvedly malý program, který si s paní učitelkama připravily. Celou touto akcí nás provázel klaun a dračice Agáta, kteří se chopili pasování na školáky. Každý si odnesl na památku dáreček. Nechyběly ani emotivní chvilky, kdy ukápla i nějaká ta slzička. Celkově se akce velmi vydařila.

.

.

Budoucí včelaři?

Již druhým rokem naše nejmenší navštívila zkušená včelařka Martina. Dětem podrobně přiblížila život včeliček, a přivezla s sebou spoustu zajímavých produktů a pomůcek, které si děti mohly vyzkoušet a ochutnat. Celé dopoledne se zdařilo a všichni si odnesli nejenom cenné informace, ale i dáreček.

.

.

Pozvánka do 1. třídy

Dnes jsme se vypravili autobusem do školy v Kostelci nad Černými lasy. Paní učitelka s dětmi 1.B na nás čekaly s připraveným programen. Vše naši šikulkové zvládli a navíc zazpívali pohybovou písničku, která se velmi zamlouvala jak prvňáčkům, tak paní učitelce. Před zpáteční cestou jsme ještě načerpali sílu v cukrárně. Celý výlet se velmi vydařil a naši nejmenší byli spokojeni.

.

.

Papoušci a dravci v MŠ

V rámci oslav „Dne dětí“ byla v MŠ ukázka dravců a papoušků. Děti si mohly prohlédnout Kalouse ušatého, Sokola stěhovavého, Kanárka, mládě Výra velkého nebo třeba Orla skalního. Statečné děti si pak nechaly posadit na rameno barevného papouška Ara.

.

.

Výprava za turistickou značkou

Želvičky se dnes v rámci tématu „Letní sporty“ dostaly i na povídání o tom, co je to turistika, kdo je turista a jak vypadá turistická značka. Od slov pak už nebylo daleko k nápadu a následně k činům. A tak jsme se hned po svačince vydali do lesa hledat turistickou značku. Výprava byla úspěšná a děti kromě zelené turistické značky objevily i rozkvetlé Náprstníky, několik mravenišť a vyzkoušely si i štafetový běh. Cesta zpět ke školce pak vedla po louce, která byla ještě trochu mokrá, tak snad nám maminky odpustí mokré botičky. Výprava ale stála za to!

.

.

Dopravní hřiště

V úterý si děti užily mobilní dopravní hřiště, které za námi přijelo do Jevan. Děti byly moc šikovné a zúročily své vědmosti z minulých týdnů, kdy jsme měli téma doprava a dopravní značky.

.

.

U Rybiček se fandí

Od počátku MS v ČR se U Rybiček fandí, sleduje sestřih zápasů, diskutuje
o pravidlech, ale i hraje hokej. Někteří jsou tak dobří, že by mohli být
užitečnou posilou našeho týmu.:)

.

.

Na Vyžlovce ve škole

Předškoláci se minulý týden vypravili na plánovanou návštěvu školy na Vyžlovce. Již jízda hromadnými prostředky byla pro mnohé zážitkem. Ve škole si děti vyzkoušely, jak to opravdu vypadá při vyučování v první třídě. Paní učitelka děti jednoduchými otázkami otestovala a za pomocí prvňáčků zpracovávaly úkol. Každý byl spokojen a odnesl si ze školy svou první jedničku.

.

.

Čarodějnický den

.

.

Projektový týden – LÍHNUTÍ KUŘÁTEK

Tento týden čekalo na děti z naší MŠ veliké překvapení. Mohly totiž v „přímém přenosu“ sledovat jak se na svět klubou kuřátka. V pondělí nám byla doručena „Kuřecí líheň“ i s umělou „maminkou kvočnou“. V líhni bylo uloženo celkem 6 vajíček. Prostředí je nastaveno tak, aby fungovalo stejně, jako když vajíčka zahřívá máma kvočna. Pomocí výpočtů lze určit dobu, kdy se začnou kuřátka „klubat na svět“. První den – v pondělí měly líheň děti ve třídě „U Rybiček“, v úterý se přesunula ke „ Šnečkům“ a ve středu do třídy „U Želviček“. Jaké bylo ve středu ráno překvapení, když přesně podle předpokladů byla v líhni první dvě vylíhnutá kuřátka. Radost zavládla nejen mezi dětmi a paní učitelkami, ale také mezi rodiči, kteří se chodili na proces líhnutí dívat. Nyní už jsou všechna kuřátka na světě a u své umělé maminky. Jsme rádi, že jsme měli možnost se do tohoto pro děti úžasného projektu zapojit a být tak u zrodu nového života.

.

.

Divadlo Perníková chaloupka

Dnes se u Rybiček hrálo divadýlko ,,O perníkové chaloupce“. Objevila se u nás chaloupka celá z perníku, Mařenka, Jeníček a další divadelní role. Každý si vyzkoušel vše. Rolí se děti chopily úplně úžasně a nemohly se od divadla odtrhnout.

.

.

Otevírání studánek

Ve čtvrtek 11.4.2024 se vypravily děti z MŠ do přírody, aby dodržely prastarý zvyk – „Otevírání studánek.“ Děti ze třídy „U Želviček“ se vydaly ke „Katčině studánce“, děti ze „Šnečků“ ke studánce „Ederovka“ a „Rybičky“ ke studánce do „Bučin“. Výpravě předcházely přípravy jako vyrábění věnečků pro „Studánkové víly“ ( všechna děvčata) a chystání sítek na čištění studánky, čehož se za pomoci paní učitelek zmocnili chlapci. Nechyběla ani výroba klíče na „Odemčení studánky“ po zimě. Děti se také seznámily s tradicemi, které dříve lidé okolo „Otevírání studánek“ prováděli. Vyprávěli jsme si také o tom, že některé vody jsou léčivé, a jak musíme vodu chránit a pečovat o vodní toky jako jsou potoky, řeky, rybníky , jezera apod. Nezapoměli jsme ani na to, jak a čím může dojít k znečištění vody a co to může způsobit. U studánky jsme dodrželi tradici a děvčata jako „Studánkové víly“ nabrala do hrnečků vodu a za pomoci chlapců ji při odříkávání říkadla rozlila do všech čtyř světových stran. Potom chlapci pomocí sítek studánku vyčistili od listí a klacíků. S pocitem dobře vykonané práce jsme se vrátili do školky a vzájemně jsme se podělili o své zážitky.

.

.

Velikonoční hra

Jako každý druhý rok, tak i letos se konala v naší MŠ výprava za „Velikonočním zajíčkem.“ Ráno u svačinky dostaly všechny tři třídy od zajíčka dopis, ve kterém je pozval na „Velikonoční hru“ do lesa u školky. Chtěl si vyzkoušet znalosti a obratnost dětí v souvislosti s „Velikonočními svátky“, o kterých si děti s paní učitelkami od začátku týdne povídaly. Cestu dětem ukazovaly šipky a jednotlivá stanoviště s úkoly byla označena barevnými vajíčky. Úkoly nebyly zrovna jednoduché. V přírodních podmínkách nebylo zrovna lehké přenášení vajíčka na lžíci nebo hod vajíčka do koše, který držel pohybující se kamarád(ka). Důležitá byla také spolupráce s kamarády jako např. skládání puzzlí(kraslice), vybírání obrázků s velikonoční tématikou mezi spoustou jiných. Ale děti všechny úkoly splnily a našly i našeho kamaráda zajíčka, který měl pro ně za odměnu připravené veselé „Velikonoční perníčky“. Z výpravy jsme se vraceli trochu unavení, ale zároveň šťastní, že se nám naše „Velikonoční hra“ vydařila, a že budeme mít rodičům o čem vyprávět.

.

.

Květinkový den

Ve čtvrtek 21.3. proběhl v naší mateřské škole již tradiční „Květinkový den“. V dopoledních hodinách jsme vzali zahradnické náčiní a vyrazili společně na zahradu. Tam si děti za pomoci paní učitelek zasadily do připravených květináčů nejrůznější jarní kytičky a školka nám tak rozkvetla jarem.

.

.

Vynášení Morany

Minulý školní rok se dětem velmi líbilo loučení se zimou – „Vynášení Morany.“ Proto jsme se rozhodli v této velmi staré tradici pokračovat každý rok. Nejinak tomu bylo i dnes, kdy jsme se opět vydali na cestu k „Jevanskému rybníku“ nejen s dětmi a „Moranou“, ale přizvali jsme jako posilu rodiče, kteří se mohou v dopoledních hodinách této tradice zúčastnit. Zpočátku jsme měli obavy z počasí (začalo trochu pršet), a také z toho, že ze strany rodičů (vzhledem k tomu, že je většina v práci) nebude o tuto akci velký zájem. Ale byli jsme velmi mile překvapeni. Podpořit nás přišly nejen maminky, ale i tatínkové. Nakonec se umoudřilo i počasí, a tak nám nic ve „vynášení“ nebránilo. Za odříkávání říkadla “Zimo, zimo táhni pryč“, byla „Morana“ s jásotem vhozena do potoka, který vtéká do rybníka. Poté děti zazpívaly píseň – „Přišlo jaro do vsi“ a celý průvod se i s „Lítem“ navracel zpět do školky, kde na závěr děti zatančily taneček – „Vozilo se na jaře“. Tím byla tradice úspěšně zakončena. Věříme, že nejen děti a paní učitelky, ale i rodiče si dnešní dopoledne užili. Moc jim za účast děkujeme a těšíme se na další příjemná setkání. A nyní už všichni doufáme a těšíme se na brzký nástup „Jara“.

.

.

Divadelní představení v MŠ

V úterý 27.2.2024 navštívilo děti v MŠ „Divadlo Kubko“, se svým divadelním představením – „Zvířátka a loupežníci“. I když bylo představení poměrně dlouhé, děti byly po celou dobu soustředěné, nadšené a napjatě sledovaly, jak to s hrdiny příběhu(zvířátky) dopadne. Aby děti udržely pozornost, byly velmi citlivě do pohádky zapojovány. Dokonce se rády zapojily i paní učitelky, neboť celým příběhem „prostupoval “ humor hlavního představitele (loutkoherce). Po představení si měly děti možnost prohlédnout a „povodit“ loutky, které v pohádce hrály. Děti i paní učitelky byly z vystoupení nadšené a už teď se těší na další setkání.

.

.

Karneval

Tento týden se děti ze všech tříd připravovaly na karneval. Ve třídách se zdobilo, peklo a tvořilo na tuto oblíbenou akci. Celá školka se dnes proměnila v dětskou zábavnou atrakci, kterou si děti opravdu užívaly. Na své si přišel každý! Přes sportovní, téměř akrobatické prvky si všichni procvičili i myšlenkové dovednosti. Na konci dovádění si každý odnesl ocenění i nějakou tu dobrotu. Dle reakcí dětí se karnevalové dovádění vydařilo na jedničku.

.

.

Masopust u Šnečků

Tento týden si děti ve třídě „U Šnečků“ užily „Masopustního veselí“. Pečlivě se hned od začátku týdne připravovaly na „Maškarní rej“. Nejprve si užily legrace při ranním cvičení, kdy procvičovaly slalom, jemnou motoriku- nošení míčků na lžíci, překonávání překážek s balónky ve dvojicích, přeskok překážek apod. Nechyběl ani nácvik HPI- „Město klaunů“. Jelikož se „Masopust“ neobejde bez něčeho dobrého na „zub“, ve středu se konalo veliké pečení bábovek, které si děti samy zvolily. A když nastal toužebně očekávaný den – „Masopustní karneval“, byli jsme na vše dobře připraveni. Nejprve jsme hravě zvládly úkoly, které na nás čekaly nejen v naší třídě, ale i ve třídách „U Želviček“ a „Rybiček“. Potom už následovalo „Karnevalové veselí“ ve třídě a nechyběla ani pohádka, kterou si pro děti připravily paní učitelky – „Krteček a lízátko“. Věříme, že nejen děti, ale i paní učitelky si „Masopustní veselí“ patřičně užily a budou mít na co vzpomínat.

.

.

PROJEKT: Moje první peníze

V MŠ odstartoval projekt finanční gramotnosti předškoláků:,, Moje první peníze“. Program podporuje finanční gramotnost dětí od nejútlejšího věku a působí jako prevence neopatrného zacházení s penězi. Děti se díky projektu přiblíží k pochopení hodnoty peněz v životě člověka, seznámí se s možnostmi jejich získávání a promyšleného vynakládání.

.

.

Zimní sporty a radovánky

Tento týden si děti ze třídy „U Šnečků“ opravdu užily. Jelikož probíhalo téma – „Zimní sporty a radovánky“ vytvořily si děti společně s paní učitelkou „sportoviště“ , ve kterém každý den probíhala jiná sportovní disciplína. První den naši „Sportovci“ zahájili zdoláváním překážkové dráhy za pomoci „Olympijského ohně“(vytvořený z papíru). Druhý den následoval „ Biatlon“- který spočíval v úkolu – běh slalomem zakončený hodem z lehu na cíl- porážení kuželek v lehu z žíněnky. Další dny následovaly- „Curling“, „Lyžování“, „Hokej“, „Krasobruslení“. V pátek si děti shrnuly poznatky z celého týdne a vyhodnotily své „Sportovní“ úspěchy. Všem se „sportování“ velmi líbilo a vydařilo. Na závěr si kromě velké pochvaly odnesly i „Olympijskou“medaili.

.

.

U Želviček se polámal mraveneček

Ve třídě U Želviček se jednoho rána objevil nemocný mraveneček. Bolelo ho celé tělo, kašlal a smrkal. Naštěstí se děti zrovna učí o lidském těle a o nemocech, takže si hned věděly rady. Změřily mravenečkovi teplotu a protože byla vysoká, tak raději zavolaly pana doktora, který mravenečka vyšetřil a předepsal mu léky a klid na lůžku. Děti se o mravenečka vzorně staraly – dávaly mu léky podle rady, vařily mu čaj, hladily ho a také mu vyprávěly a hrály pohádku „O polámaném mravenečkovi“ 🙂 A tak se díky vzroné péči malých kamarádů náš mraveneček brzy uzdravil a vyskočil z postele jako ten v pohádce. Protože ale musí ještě dodržovat klidový režim v teple, tak zatím zůstane mraveneček u nás ve třídě „U Želviček“ a bude si s námi hrát a učit se nové věci. Už se všichni těšíme na další společné zážitky.

.

.

Bubnování

Tento týden nás v úterý 9.1.2024 navštívil v MŠ pan učitel hudby Jaroslav Suchánek, který nejen děti, ale i paní učitelky seznámil s technikou bubnování. Každé z dětí včetně paní učitelek mělo k dispozici buben, na kterém si mohly vyzkoušet různé způsoby bubnování. Pan učitel s dětmi velmi pěkně navázal kontakt a zároveň je hezky a vtipně motivoval. Nejprve je vyzkoušel jestli ví, z čeho se buben vyrábí a čím je potažen.Byl překvapen jejich správnou odpovědí. Hravou formou si zkoušely bubnovat- hlasitě × potichu, pomalu × rychle, reagovat na změnu tempa. Závěrem si děti zahrály sluchovou hru- „Hledáme bonbón“. Všichni jsme byli nadšení a pana učitele jsme za jeho pěkné vystoupení odměnili velkým potleskem.

.

.

Tříkrálová obchůzka

V pátek 5.1.2024 se děti z mateřské školy vypravily na „Tříkrálovou obchůzku“ po obci. Celý týden se na tento den velice pečlivě připravovaly. Vyráběly královské koruny, nacvičovaly básničky a koledu „ Tří králů.“ Předem si také domluvily místa, která při koledování navštíví. Vypadalo to , že po předcházejících dnech, kdy se na nás počasí notně vyřádilo, děti dokázaly svým koledováním obměkčit i to! Dokonce se na ně při obchůzce i na chvilku usmálo sluníčko. Všude nás velmi mile přivítali a nechyběly ani sladkosti, kterými byly děti obdarované. Samozdřejmě jsme nezapoměli naše koledníky vyfotografovat. Děti byly nadšené a věříme, že stejně jako jim se „Tříkrálová obchůzka“ líbila všem, které jsme s koledníky navštívili.

.

.

Tříkrálová koleda nanečisto

Dnes jsme U Rybiček připravili překvapení pro Šnečky a Želvičky. Tříkrálovou koledu zazpívali a malé dárečky ve formě sušeného ovoce předali králové z Rybiček svým mladším kamarádům při dopolední svačince. Děti i paní učitelky byly překvapené a odměnily krále potleskem a usměvem ve tváři.

.

.

Vánoční nadílka v MŠ

Ve středu 20.12. se v naší MŠ konala „Vánoční nadílka“ pro děti . Již od samého rána probíhala ve školce sváteční nálada. Děti (především holčičky) přicházely slavnostně oblečené, nosily cukrovíčko, které jim maminky nachystaly, a také dárečky pro paní učitelky. Při svačině s napětím poslouchaly, kdy „Ježíšek“ zazvoní. Konečně nastala dlouho očekávaná chvíle. Děti se odebraly do átria školy, kde u stroměčku zazpívaly „Ježíškovi“ svou oblíbenou koledu „Vrba košatá“ a Štědrý večer“. Nechybělo ani psaní od „Ježíška“. Pod stromečkem byly tři dárečky, pro děti z každé třídy. Potom se děti rozešly do svých tříd, kde je čekalo veliké překvapení v podobě spousty dárků, které si mohly rozbalit, prohlédnout a především si s nimi pohrát. Nyní si teprve opravdu užily sváteční dopoledne, kdy si mohly pohrát s novými hračkami, a také se občerstvit pochutinami od maminek. Besídka se velmi vydařila a děti i paní učitelky si dnešní sváteční den velmi pochvalovaly.

.

.

Rybičky jdou za rybičkami

Pohádkou :,,Kapr bojovník“ jsme dnes odstartovali výpravu za kaprama. Pan porybný dětem ukázal několik druhů ryb a jeho výklad děti velmi zaujal.

.

.

Obchůzka Lucek

Dnes 13.12. na svátek Lucie jsme si s dětmi ve třídě U Želviček povídali o svaté Lucii a o staročeské tradici „Obchůzce Lucek“. Děti, které měly zájem, si na chvilku vyzkoušely být Luckou a s peroutkou vymetaly „zlo z koutů“ a kontrolovaly čistotu a pořádek ve třídě. Také jsme si zahráli hru na uklízení hraček, která děti velice bavila. Na závěr jsme se vydali na obchůzku celé školky. Naše Lucka se svým doprovodem zjišťovala, zda si děti v ostatních třídách po sobě uklízí a čistotné děti odměnila sladkostí. Na kontrolu jsme zašli dokonce i do školní jídelny 🙂 Dnešní dopoledne jsme si velice užili.

.

.

Školní vánoční trh

Vzhledem k velkému zájmu dětí a rodičů o náš podzimní „Malý školní trh“, jsme se rozhodli uspořádat taká „Vánoční trh“ a využít této příležitosti k předvánočnímu přátelskému setkání s rodiči. Na začátek programu si děti společně s paní učitelkami připravily krátké vystoupení, které zahrnovalo tanečky, písničky, básničku a samozřejmě také koledu, kterou si s dětmi mohli zazpívat i rodiče. Po krátkém vystoupení dostalo každé z dětí sáček s 10 „stříbrňáky“ a mohly se za poslechu koled společně s rodiči vypravit nakupovat výrobky, které děti a paní učitelky nachystaly na tuto příležitost. Nechybělo ani pohoštění, které přichystaly nejen paní učitelky společně s paní školnicí, ale nemalou měrou přispěly také „dobrůtky“ nachystané od maminek, za což jim velmi děkujeme. Všichni jsme si užili velmi příjemné adventní odpoledne, a náš „Vánoční trh“ se opravdu vydařil.

.

.

Vánoční stromeček pro zvířátka

Na podzimní procházce lesem v okolí naší MŠ, jsme s dětmi z Rybiček našly stromek, jako stvořený pro vánoční překvapení pro lesní zvířátka. Již ke konci listopadu děti zvířátkům pod stromeček přinesly kaštany. Připravili jsme si jablíčka a mrkvičky. Po konzultaci s oprávněnou osobou, jak připevnit ke stromečku pochutiny pro zvířátka, jsme se vypravili do lesa a připravili zvířátkům vánoční stromečkové překvapení.

.

.

Rozsvěcení vánočního stromu

V první adventní neděli se děti z „Mateřské školy“ zúčastnily „Rozsvěcení vánočního stromu“- „U Zvoničky“ v obci. Na tento slavnostní okamžik se velmi pečlivě připravovaly. Každý den před vycházkou společně s paní učitelkami nacvičovaly básničky a koledy. V neděli se všichni sešli před „Zvoničkou“. Vystoupení se jim velmi podařilo a byly odměněny nejen velkým potleskem, ale také sladkou odměnou.

.

.

První sníh

Jakmile napadl první sníh, děti ze třídy „U Šnečků“ se už nemohly dočkat, až vyrazí na školní zahradu užít si „Zimní hrátky“. Největší radost jim dělalo koulování, především , když mohly zkoulovat paní učitelky. Ty se bránily co jim síly stačily, ale dětí byla přeci jenom převaha. Koulování a hry na sněhu nám zabralo tolik času, že už ani nedošlo na stavění sněhuláka. Ale vůbec nám to nevadilo, hlavně, že jsme si užily pořádnou „koulovačku.“

Svatomartinský týden

Minulý týden se ve školce nesl ve znamení svatého Martina. Děti si poslechly legendu o Martinovi, učily se svatomartinskou písničku, tvořily koníčky a pekly se perníkové podkovy a svatomartinské rohlíčky. V sobotu 11.11. se pak v Jevanech konaly Svatomartinské slavnosti, na kterých měla i naše školka malý stánek, ve kterém nabízela upečené dobroty za dobrovolný příspěvek. Na slavnost přišly i děti ze školky, aby zde spatřily opravdového Martina na bílém koni. Počasí nám bohužel nepřálo a místo sněhu doprovázel svatého Martina déšť. Děti byly statečné a i přes nepřízeň počasí Martina doprovodily na jeho obchůzce po návsi a zpívaly mu písničku v převleku za sněhové vločky. Kéž by se jim jejich snaha a statečnost oplatila formou pořádné sněhové nadílky, na kterou se děti těší každou zimu nejvíce. Děkujeme všem účastníkům i návštěvníkům našeho stánku, ve kterém se rozdalo prakticky všechno pečivo a vybralo se krásných 5.071,-Kč. Penízky budou použity na výtvarný materiál pro děti, kterého je ve školce největší spotřeba. Děkujeme!

.

.

Martinské pečení

Děti ze třídy „U Šnečků“ se začaly chystat na „Martinské slavnosti“, a proto se ve středu 1.11. „ pustily“ do pečení perníkových podkov. Nejprve si společně s paní učitelkou vyjmenovaly všechny suroviny, které se do perníkového těsta dávají. Poněvadž je lepší nechat těsto rozležet, měla ho paní učitelka již dopředu zadělané. Každé z dětí si zkusilo těsto rozválet a potom následovalo vykrajování podkov a rovnání na plech. Vše bylo fotograficky zdokumentované. Paní kuchařka nám ochotně perníčky upekla. Jejich vůně se šířila po celé školce. Samozřejmě, že děti musely své výtvory ochutnat. Už se těší na to, až je budou příští týden zdobit a balit na „Martinský trh“. Věříme, že tomu, kdo si naše perníčky koupí, budou stejně chutnat jako nám.

.

.

Výprava na Aldašín

Tento týden máme ve školce téma Dušičky, a tak si děti ze školky udělaly v pondělí výlet na hřbitov Aldašín. Počasí nám přálo a nádherně vybarvené stromy byly jako z pohádky. Děti ze Želviček vyrazily na výpravu hned ráno, protože mají nejmenší nožičky a cesta jim trvala nejdéle. Svačinku si snědly cestou a byly moc šikovné. Statečně dorazily až na Aldašín a cestou zpátky zbyl čas i na hry v lesíku. Děti z Rybiček a Šnečků se vydaly na cestu po svačince a i ony zvládly dlouhou procházku na výbornou.

.

.

Se Sokolem do života

S novým školním rokem nám odstartoval tradiční projekt “ Se sokolem do života“, s kamarádem sokolem Pepíkem. Děti všechny aktivity s nadšením plní a spolupracují při pohybových i myšlenkových činnostech. Také čarování s pastelkami má u dětí velký úspěch.

.

.

.

Legohrátky

Ve čtvrtek se většina dětí do školky opravdu těšila. Probíhal „Projektový den“ – „Legohrátky“. Tématem byly „Zahrádky“- ovocné stromy, záhonky – ovoce a zeleniny, domečky se zahrádkou apod. Využili jsme Lego, které dostala naše MŠ jako sponzorský dar. Děti většinou pracovaly ve skupinkách (kooperativní činnosti), cílem bylo naučit děti vzájemné spolupráci – umět se mezi sebou domluvit a pracovat společně, což se až na pár výjímek podařilo docílit. O tom, jak se dětem stavby vydařily, se můžete přesvědčit při shlédnutí fotodokumentace z tohoto dne. Děti byly nadšené a paní učitelky nešetřily chválou.

.

.

Malý školní trh

Ve čtvrtek proběhl v atriu školky první „Malý školní trh“. Jednalo se o tematické dopoledne, na které se všichni pilně připravovali. Každá třída si připravila svůj stánek s podzimními výrobky, na kterých děti s paní učitelkami pracovaly. Na úvod předvedla každá třída krátký podzimní program (básničku, písničku, taneček), děti dostaly pouzdra s pěti penízky – stříbrňáky a mohlo se začít prodávat. Děti se střídaly jak v nakupování, tak i v prodeji. Tematický den se velice vyvedl – každý si odnesl domů několik krásných výrobků a už nyní plánujeme, že podobnou aktivitu určitě zopakujeme.

.

.

Pejskové a kočičky ve školce

Minulý týden v úterý nás přijeli navštívit Pejskové a kočičky. Nejprve nám kočičky předvedly všechny své skvělé kousky co se naučily. Poté si děti vyzkoušely nějaká kouzla a zaklínadla, při kterých vykouzlily například holubičku, králíka nebo kytici krásně barevných květů. Po čarování se nám předvedli dva střapatí, velmi šikovní pejsci.Mezi zvířecím vystoupením nám ukázali své akrobatické kousky jejich páníčci, kteří byli velmi vtipní a děti se při jejich vystoupení velice nasmály.

.

.

Drakiáda u Šnečků

Celý týden se děti ze třídy „ U Šnečků“ chystaly na čtvrteční dopoledne, kdy měla v MŠ proběhnout „Drakiáda“. Každý den natíraly, střihaly, lepily, aby měly vše včas nachystané. Paní učitelky si pro ně připravily ne zrovna lehký úkol. Především vystřihování tvarů ovoce a listí byl pěkně „tvrdý“oříšek. Ale nakonec vše skvěle zvládly a dráčci mohli vyletět včas. Konečně nastal dlouho očekávaný den. Po svačině měly ještě jeden úkol. Musely správně označit stíny listí na obrázcích. Nezapoměly jsme ani na písničku o drakovi, kterou jsme si s pohybem zazpívali. A potom hurá na zahradu, kde proběhlo „Veliké lítání“. Dokonce nám i přálo počasí, lehce pofukoval větřík a draci nám pěkně „létali“. Nakonec jsme se s nimi vyfotografovali. Děti i paní učitelky byly moc spokojené, jak se jim dnešní den vydařil.

.

.

Toulky Rybiček na pole, lesy, louky

Tento týden Rybičky prozkoumávaly a obdivovaly krásy naší přírody se vším, co nám v tomto období nabízí. Louka nám ukázala mnoho lučních kvítků a jejich obyvatelů – broučků. Na poli děti objevily zapomenuté kukuřice, které jsme tam nemohly nechat. V lese si Rybičky zopakovaly již získané, ale i nové informace o stromech, keřích, plodinách i zvířátkách těchto překrásných lokalit. Jak se v přírodě chovat a chránit.

.

.

Statečné malé Želvičky

16 statečných se sešlo v pondělí 4.9. ve třídě u Želviček. V letošním roce je tato třída vyhrazena pro ty nejmladší děti z celé školky a musíme je všechny moc pochválit. Nástup do školky zvládly skvěle. Samozřejmě se pobyt v novém prostředí neobešel bez pár slziček, ale jinak si malé Želvičky vedou výborně. V průběhu prvního týdne jsme se seznámili s režimem dne ve školce a naučili jsme se poznávat své značky. Malovali jsme sluníčka prstovými barvami a učili jsme se básničky a písničky. Každé ráno cvičíme a samozřejmě si hlavně hrajeme 🙂 Nejvíce to děti baví v kuchyňce, oblíbená jsou také auta, vlaky a stavebnice a samozřejmě venkovní pískoviště. Pevně věříme, že to dětem vydrží a zvládneme celý rok ve třídě U Želviček ve zdraví a s úsměvem na tváři.