Aktuality

AKTUALITY

  • 30.11.2022 – KINO JEVANY, 9:15 hod., Příběh o čertovi
  • 3.12.2022 – Zpívání u stromečku, Děti předvedou krátké vystoupení u stromečku v Jevanech v 15:30. Sejdeme se před poštou v 15:15 hodin.
  • 5.12.2022Mikuláš ve školce – návštěva Mikuláše, čerta a anděla ve školce v dopoledních hodinách.
  • 6.12.2022Besídka pro rodiče ve třídě U ŠNEČKŮ. Začátek v 15:30 hodin.
  • 7.12.2022Besídka pro rodiče ve třídě U RYBIČEK. Začátek v 15:30 hodin.
  • 8.12.2022Besídka pro rodiče ve třídě U ŽELVIČEK. Začátek v 15:30 hodin.
  • 15.12.2022 – LUCERNIČKY – Předvánoční setkání dětí, rodičů a zaměstnanců školy s rozsvěcením lucerniček a poslechem koled, ochutnávka vánočních dobrot a pitím čaje. Začátek v 16:30 hodin.
  • 16.12.2022 – Vystoupení pro jevanské seniory. Vystupovat budou děti ze třídy U Rybiček a U Želviček. Sejdeme se v 16 hodin v restauraci Na Statku
  • 21.12.2022 – Vánoční besídka pro děti. V dopoledních hodinách budeme s dětmi čekat na příchod Ježíška do školky. Dejte dětem malou krabičku vánočního cukroví.

POZOR – PROVOZ MATEŘSKÉ ŠKOLY JE PŘERUŠEN 23.12. a 27.12 – 30.12.2022

.

.

.

Pečení s Martinem

Ve čtvrtek 10.11. celou školku provoněla kouzelná vůně sladkého pečiva.
U příležitosti Svatomartinské slavnosti, si i ty nejmenší děti zkusily upéct sladké dobroty.
U Rybiček to byly rohlíčky plněné povidly.
U Šnečků velká perníková srdce, na počest Martinova laskavého srdce.
U Želviček upekly perníkové husy a podkovy, které si po vychladnutí kreativně ozdobily.

.

.

Ptačí detektivové

Želvičky si v tomto týdnu vzali pod drobnohled veškeré ptactvo. V pondělí jsme se vypravili na velkou výpravu s pozorováním a určováním ptáčků v našem okolí. Nezapomněli jsme dalekohled, encyklopedii ptáků ani určovací karty, které nám pomáhali správně určit druh pozorovaného ptáčka. Svět ptactva okouzlil děti natolik, že si vyrobily ptačí masky a na chvíli se proměnily a snad i pocítily volnost ptáků. V rámci ptačího tématu se děti také poučily o tom, kteří ptáci odlétají do teplých krajin, kteří naopak zůstávají a čím je mohou v zimě krmit. Společně jsme vytvořili koláž se stromem a krmítkem, kam si každé dítě umístilo svého ptáčka. Celý týden jsme si velice užili.

.

.

Božánek u Rybiček

Dnes jsme měli u Rybiček vzácnou a velmi milou návštěvu. Přišel za námi Božánek se svou ,, Krotitelkou“ paní Pacourkovou. Program, který si pro nás připravili – odlet ptáků do teplých krajů – byl poučný, zábavný, korespondoval s TVP a vtáhl děti do přímého kontaktu s Bóžou. Už nyní se těšíme na další ukázky canisterapie s Božánkem a jeho doprovodem.

.

.

Božánek na návštěvě u Šnečků

Minulý týden měly děti ve třídě „U Šnečků“ opravdu velmi rozmanitý. Po celý týden tvořily a vyráběly dekorace z podzimních plodů např. z okrasných dýní, aby byly připravené na páteční „Strašidelný den“. Abychom „strašení“ trochu odlehčili, pozvali jsme na návštěvu paní Pacourkovou a jejího asistenčního pejska – Božánka, který za pomoci dětí předvedl opravdu skvělé „kousky“. Hledal psí dobrůtky pod , v a na víčkách od pet lahví, které tam děti vložily. Děti si tak procvičily příslovce místa a měly velikou radost, když se Božánkovi dařilo dobrůtky najít. Následně děti poschovávaly dobrůtky do různých „schovek“ na speciálním koberečku. Ale i tento úkol se podařilo Božánkovi zvládnout.

Na závěr vytvořily děti překážkovou dráhu z přírodnin- vlašských ořechů a kdoulí. Božánek, který se díky úžasnému oblečku proměnil v podzimního draka, bravurně zvládl slalom mezi přírodninami.

Děti byly z Božánka nadšené a společně s paními učitelkami jej odměnily psí dobrůtkou. Už nyní se všichni těšíme na další návštěvu, při které nám Božánek předvede, čemu novému se díky své „paničce“ zase naučil.

.

.

Řepáčci, dýňáčci a kukuřáci

V minulém týdnu se pod rukama dětí proměnily tradiční polní plodiny v kouzelné skřítky, různorodé panáčky /panenky, zvířátka nebo třeba strašidláky. Při tvoření jsme nechali pracovat fantazii na plné obrátky a na zdobení jsme používali převážně podzimní přírodniny. Různorodé tvoření jsme doplnili o tradiční pohádku „O veliké řepě“, kterou jsme si dětmi ve všech třídách nejen přečetli, ale i zahráli. Všechny děti i paní učitelky si tématický týden opravdu užily.

.

.

Božánek u Želviček

Minulý pátek navštívil třídu u Želviček canesterapeutický tým – paní Pacourková a pes Bóža. Canesterapie je jednou z forem zooterapie, ve kterých je využíváno pozitivního působení psa na člověka. Pes působí motivačně, je stimulačním i aktivačním prostředkem při činnostech, hrách, učení atd.

V naší třídě nám pejsek pomohl s procvičováním poznatků o ovoci a zelenině, které byly naším celotýdenním tématem. Nejprve si děti od Božánka braly z kapsičky kartičky s ovocem a zeleninou a zařazovaly je podle toho, zda rostou pod zemí, nad zemí nebo na stromě. Následovalo rozdělování na místní a exotické ovoce a schovávání pamlsků pro pejska. Na závěr pak děti leštily jablíčka, aby je zbavily kutikuly a připravily z nich slalom pro „draka“ Bóžu, který jej v roztomilém převleku absolvoval na výbornou. Děti mu nadšeně fandily a následovala odměna ve formě velkého mazlení a drbání, které si užívaly děti i Božánek.

Canesterapie byla pro nás všechny zajímavou a velice příjemnou formou učení. Ještě jednou moc děkujeme Paní Pacourkové a Bóžovi. Už teď se těšíme na příští návštěvu.

.

.

Dary naší přírody v Rybičkách

Poslední období jsme se s rybičkami věnovaly vitamínům z ovoce a zeleniny, a nemohly v této době chybět ani přírodniny. Na pečení jablečné buchty se podílely všechny rybičky. Výsledek stál za to, pochutnali si všichni ze školky. Křížalky v sušičce nestačily schnout a končily brzy v našich bříškách. Ani zeleninku nenechaly děti zahálet, a z cibulek vznikly cibulkové panenky. Salátky nám taky moc chutnaly. V lese u domečku z větví, který navštěvují děti z celé naší mš, se po malých úpravách ubytoval lesní skřítek. Děti mu přichystaly překvapení ve formě zahrádky.

Čarování s přírodninami

Podzimní barevné období přímo vybízí k hrátkám v přírodě s jejími překrásnými poklady. V lese si každá rybička vytvořila svůj vlastní lesíček, a část lesa si děti přinesly i do Rybiček, kde se odehrálo velké čarování a tvoření.

.

.

Podzimní procházka do lesa

Minulý týden jsme si s dětmi U Šnečků povídali o lesních bylinách, o podzimních plodech, jejich užití a léčivých účincích. Jako motivaci jsme využili pohádkové postavy- „Křemílka a Vochomůrku“, kteří nám některé z bylinek přinesli do školky. Děti si tak mohly osahat a přivonět např. k borůvčí, maliníku, ostružníku, jahodníku, šípku apod. Zároveň tyto byliny hledaly a přiřazovaly na obrázcích. Nechyběl ani „Podzimní tělocvik“a barevné listí jsme použili jako paprsky k sluníčku, které jsme si namalovali prstovými barvami. Abychom si poznatky o bylinách lépe zapamatovali, vydali jsme se v úterý do lesa, kde jsme plnili úkoly, které pro nás připravili „Křemílek s Vochomůrkou“. Poslouchali jsme zvuky lesa se zavřenýma očima, kreslili větvičkou podzimní sluníčko, hledali barevné lístečky, dotýkali se vysokých stromů, sbírali šišky apod. Dětem se plnění úkolů velmi líbilo a cestou do školky už plánovaly další lesní výpravu. Bylinkový týden jsme zakončili ochutnávkou čajů- šípkového a brusinkového a pokusem, který šípkový čaj se více zabarví, jestli „louhovaný“ z půlek šípkových plodů nebo celých. Velmi nás potěšilo, když jsme se od rodičů dozvěděli, že jim děti o vycházce do lesa a plnění úkolů vyprávěly.

.

.

Draku, ty jsi vážně drak?

Třídu u Želviček obsadili v minulém týdnu draci. Nejprve drak z „Bylinkových pohádek“, který nám připravil voňavý úvod do ukázky bylinek a ochutnávky bylinkových čajů. Později se přidal i drak z basničky „Draku, ty jsi vážně drak?“. Děti si nejprve myslely, že je to ten opravdový s dračími zuby, ale nakonec se ukázalo, že byl jen papírový. 🙂 A tak si děti také vyrobily své papírové dráčky „Duháčky“, se kterými se ve čtvrtek vypravily na fotbalové hřiště. Děti se rozcvičily, proběhly překážkovou dráhu a vyzkoušely i leteckou akrobacii s padákem, kterou důkladně trénovaly už ve školce. Na závěr vypustily opravdové létací draky. Sluníčko svítilo, vítr pofukoval, a tak nám draci udělali radost a občas se vznesli do oblak. Dračí týden lze tedy označit jako velice úspěšný – „Draků už se nebojíme a o bylinkách lecos víme“.

.

.

Dráčkování s Rybičkami

Už od samého rána jsme se věnovali dráčkování – děti tvořily dráčky, povídali jsme si o dracích, a ne jenom těch papírových, i jemnou motoriku jsme procvičili při vybarvování draka. Venkovní aktivity s námi sdílel i náš sokolík Pepík, který si liboval při pohledu na sportující Rybičky. Dráčci při soutěživých aktivitách měřili mezi sebou své síly a opravdu se zapotili. Všichni jsme si Dráčkování maximálně užili a nesměla chybět ani zasloužená odměna.

.

.

Drakiáda U Šnečků

Ve třídě „ U Šnečků“ probíhal „Dračí týden“. Děti si za pomoci paní učitelek vyrobily dráčky, naučily se písničku „O drakovi“, procvičily si barvičky, které nosí dráček na ocásku a nechyběla ani pohádka „O princezně a papírovém drakovi“.

Ve čtvrtek se vypravily na fotbalové hřiště, aby se společně se svými dráčky prolétly a zároveň splnily jednoduché sportovní úkoly (slalom s dráčky mezi kužely a přeskok tyčí). Dokonce se na nás a naše dráčky vykouklo usmát po dlouhé době i sluníčko a dětem ani nevadilo, že jim trošku „čvachtají“ nožičky v mokré trávě.

Celým „Dračím týdnem“ nás provázel a motivoval „Drak Mrak“, kterému jsme všichni společně vyrobili „Dračí maminku s Dráčátkem“, aby mu nebylo smutno. Drakiáda se nám velmi vydařila a děti si ji náramně užily.

.

.

Přítel lesa

Děti ze třídy U želviček a U rybiček se v tomto týdnu zúčastnily projektu „Přítel lesa“. Jednalo se o zážitkový program o lese, v lese a s lesníkem. Děti strávily celé dopoledne v přírodě a dozvěděly se množství nových informací.

Na úvod jsme si všichni zopakovali, jak se správně chovat v lese. Následovalo příjemné procházení lesem spojené s poznáváním stromů, hledáním hub a zvířecích stop. Zjistili jsme jaké cizokrajné stromy můžeme najít i v našem lese, co je Duběnka, Hálka nebo Žlabatka buková. Naši lesní průvodci pro nás měli připravené i obrázky lesních zvířat, ukázky rohů, parohů, kůží a nechyběly ani zvukové ukázky pomocí loveckých vábniček. V průběhu dopoledne si děti zahrály i několik tematických her. Do školky jsme se vraceli plni krásných zážitků i nových informací. Prožili jsme krásné lesní dopoledne.

Moc děkujeme Terce, Michalovi a fence Aše 🙂

.

.

Moje nejoblíbenější hračka/knížka

Děti ze třídy „ U Šnečků“ ( nejmladší věková skupina) si měly tento týden přinést do školky svoji nejoblíbenější hračku, knížku ( nebo obojí).

Paním učitelkám udělalo velikou radost nejen to, že si hračku nebo knížku přinesly všechny děti, (což je zásluha především maminek, za co jim touto cestou děkujeme), ale že velice hezky spolupracovaly.

Každý řekl, od koho hračku(knížku) dostal, a kde má doma své místo. Některé děti jí dokonce byly ochotné půjčit ostatním kamarádům.

Při odpočinku jsme si přečetli knížku „ O Žabičce“, kterou si přinesl jeden chlapeček.

Děti i paní učitelky si užily velmi hezkou dopolední chvilku a jsme rády, že se nám v době adaptace dětí na MŠ velmi vydařila.

.

Sokol Pepík odměňuje

Celý školní rok 2021/2022 se naše mateřská škola účastnila projektu: ,,SE SOKOLEM DO ŽIVOTA“. Sokol Pepík a jeho kamarádi provázeli děti cestou poznání a osvojováním pohybových dovedností přirozenou cestou. Cílem projektu bylo zapojení co nejvíce dětí do pohybovách a rozumových aktivit, což se nám podařilo .Sokol Pepík vtáhl děti do světa plného pohybu a her. Po získání dovedností a vědomostí Pepík děti odměnil medailí a malým dárkem.