Aktuality

AKTUALITY ŘÍJEN

  • 10.10.2023 – Pejskové a kočičky – zábavný program pro děti, v dopoledních hodinách
  • 19.10.2023 – Malý školní trh – tématický den. Děti budou prodávat a nakupovat výrobky, které vytvořily v rámci podzimního tvoření v MŠ, v dopoledních hodinách
  • 26.10.2023 – LEGOHRÁTKY – projektový den na podporu polytechnického vzdělávání, v dopoledních hodinách

.

.

Informace o platbách na školní rok 2023/2024 naleznete ZDE

.

.

Toulky Rybiček na pole, lesy, louky

Tento týden Rybičky prozkoumávaly a obdivovaly krásy naší přírody se vším, co nám v tomto období nabízí. Louka nám ukázala mnoho lučních kvítků a jejich obyvatelů – broučků. Na poli děti objevily zapomenuté kukuřice, které jsme tam nemohly nechat. V lese si Rybičky zopakovaly již získané, ale i nové informace o stromech, keřích, plodinách i zvířátkách těchto překrásných lokalit. Jak se v přírodě chovat a chránit.

.

.

Statečné malé Želvičky

16 statečných se sešlo v pondělí 4.9. ve třídě u Želviček. V letošním roce je tato třída vyhrazena pro ty nejmladší děti z celé školky a musíme je všechny moc pochválit. Nástup do školky zvládly skvěle. Samozřejmě se pobyt v novém prostředí neobešel bez pár slziček, ale jinak si malé Želvičky vedou výborně. V průběhu prvního týdne jsme se seznámili s režimem dne ve školce a naučili jsme se poznávat své značky. Malovali jsme sluníčka prstovými barvami a učili jsme se básničky a písničky. Každé ráno cvičíme a samozřejmě si hlavně hrajeme 🙂 Nejvíce to děti baví v kuchyňce, oblíbená jsou také auta, vlaky a stavebnice a samozřejmě venkovní pískoviště. Pevně věříme, že to dětem vydrží a zvládneme celý rok ve třídě U Želviček ve zdraví a s úsměvem na tváři.

.

.

Velké prádlo u Rybiček

S letními teplotami se U Rybiček začalo s praním velkého prádla. Žádná panenka nezůstala oblečená, ani v kuchyňce by se nenašla zástěrka, utěrka či ubrus. Vše spolu s nádobami na praní, ekologickým pracím prostředkem a šňůrami si Rybičky připravily na zahradu MŠ. Nadšení a aktivita dětí byla opravdu mimořádná. Skupinové praní děti maximálně prožívaly. Po vyprání následovalo máchání, ždímání a samotné věšení prádla. Děti byly úžasné, většina z nich prala prádlo ručně poprvé v životě. Druhý den Rybičky prádlo sbíraly a skládaly do koše. Praní prádla dle reakcí dětí mělo velký úspěch.

.

.

Výprava do mechového lesíčka

Tento týden si povídáme o kontinentech, lidech a zvířatech, která na nich žijí. Hned v pondělí jsme si vyrobili „Létající balón“ a pomocí něj se vypravili na „Cestu kolem světa“. Jako první jsme se seznámili s „Evropou“, tedy kontinentem na kterém žijeme. A dnes jsme se vypravili do „Mechového lesíčka“, tento kontinent prozkoumat. Děti měly za úkol splnit některé úkoly- např – najít smrkovou a borovou šišku, jehličí, lísteček, kůru, klacík a postavit s kamarádem (kamarádkou) domeček pro zvířátko. Také jsme si vysvětlili, jaký má mech pro les význam. Dětem se plnění úkolů líbilo a všem se je podařilo splnit. Cestou zpátky jsme si zpívali naše nejoblíbenější písničky, aby nám cesta rychleji ubíhala. Všichni jsme byli s objevováním spokojeni a už nyní se těšíme, až se do „Mechového lesíčka“ znovu vypravíme.

.

.

Zahradní slavnost

Konec školního roku patří ve školce tradičně předškolákům. I letos již v půlce června vrcholily přípravy na zahradní slavnost a ve čtvrte 22.6. v 16 hodin vypukla velká sláva. Na vyzdobené zahradě školky se sešli rodiče, sourozenci i prarodiče našich předškoláčků a jen těžko zakrývali dojetí, když děti slanostně nastoupily. Paní ředitelka přivítala všechny přítomné a děti vystoupily s písničkou a tanečkem „Jdu do školy“. Následně převzal program do svých rukou oblíbený klaun Ferda. S pasováním dětí mu pomáhal kačer Ronald a po slavnostní části, kterou zakončilo společné focení, už následoval zábavný program plný soutěží, hudby a tance. Pro děti bylo připraveno i malování na obličej. Velice děkujeme všem rodičům za pomoc s občerstvením na naší savnosti, která se velice vydařila. Nyní už nezbývá než popřát našim předškoláčkům hodně štěstí a ať se jim ve škole daří!!!

.

.

Vážení rodiče,

v současném období globální energetické krize si vedení naší obce uvědomuje energetickou náročnost budovy mateřské školy, proto se rozhodlo ke dvěma krokům vedoucím k úspoře elektřiny. 1.Výměna osvětlení v interiéru školy. 2. Instalace tepelného čerpadla určeného k vytápění a ohřevu teplé vody. Stávající osvětlení bylo vyměněno, za úsporné, mezi vánočními svátky roku 2022. Na začátku prosince téhož roku začala i jednání s případnými dodavateli tepelných čerpadel. Po novém roce proběhlo řádné výběrové řízení na dodavatelskou firmu, projektová činnost, vyjádření stavebního úřadu, měření hluku a nyní instalace čerpadel splňujících veškeré normy. K jejich umístění bychom mohli vést dlouhé polemiky neboť co člověk, to jiný názor, co Čech, to odborník. Investor odsouhlasil projekt a čerpadla jsou umístěna tak, aby neztrácela na výkonu a úspora za energii byla co nejvyšší. V roce 2022 hospodařila mateřská škola s rozpočtem ve výši 960 000,00 Kč, za elektřinu vydala částku 534 160,00 Kč. V letošním roce odhadujeme spotřebu řádově za 900 000,00 Kč. Věřím, že se s novým zařízením všichni dokážeme sžít a v příštích letech úsporu elektřiny pocítí jak obecní rozpočet, tak peněženky rodičů.

Radka Dandová, ředitelka školy

.

.

Rozlučková párty ve třídě U Šnečků

Ve středu 21.6.2023 proběhla ve třídě „U Šnečků“ rozlučková párty se školním rokem. Děti i paní učitelky si dopoledne opravdu užily. Díky rodičům měly děti spoustu dobrůtek, nechybělo ani šampaňské od paní učitelek. Po přípitku a občerstvení si děti užily tance, soutěžení i her. Nechybělo ani vyhodnocení projektu – „Se Sokolem do života“ a rozdání dárečků. Všichni byly spokojení a už nyní se těší na setkání v příštím školním roce.

.

.

Návštěva základních škol

Předškolní děti navštívily v pondělí 12.6. základní školu na Vyžlovce. Do školy jsme si udělaly výlet autobusem. Po příjezdu se děti seznámily s prostory školy a společně s prvňáčky plnily zábavnou formou úkoly. Po svačině, kterou jsme si daly ještě v ZŠ Vyžlovka, jsme se s dětmi vydaly pěšky přes les zpátky do školky.

V pátek 16.6. předškolní děti opět navštívily základní školu a to v Kostelci nad Černými lesy. Děti si nejprve pohrály na školní zahradě a pak se připojily k prvňáčkům v 1.A, kde se seznámily jak se čtením, tak i s počítáním. Po svačině si děti ještě chvilku hrály na školní zahradě a pak jsme se vydaly zpět do mateřské školy Jevany – tentokrát autobusem.

Děti si oba výlety užily, ve škole byly moc šikovné a my jim přejeme, aby se jim po prázdninách ve škole dařilo.

.

.

Každý má šanci

V rámci projektu „Každý má šanci“ nás ve třídě „U Šnečků“ v pátek 16.6.2023 navštívila naše kamarádka Maruška. Prostředí naší školy ji není cizí, neboť před námi byla již ve třídě „U Rybiček“ a „U Želviček“. Děti se s Maruškou velmi rychle skamarádily, také ji znaly již z předchozích návštěv. Samy se jí představily a ihned jí sdělily, že máme u nás ve třídě její dvě „ jmenovkyně“. Díky své mamince se mohla Maruška „zapojit“ téměř do všech činností, které děti ten den dělaly. Dokonce nám při HPI dělala uprostřed kruhu „Krtečka“. Tento projekt byl pro děti velkým přínosem, neboť se tak mohly na vlastní oči přesvědčit, že zdraví nemusí být samozdřejmostí. Věříme, že jsme Marušce alespoň trochu zpříjemnili její nelehký osud.

.

.

Loučíme se u Rybiček

Tento týden se Rybičky loučily s uplynulým rokem a s kamarády, kteří již jedou na prázdniny. Hodnotili jsme nejenom vědomosti získané ve školce, ale i přístup ke kamarádům a okolí. Ze sebereflexí dětí vyplynulo mnoho pozitivních skutečností. Užili jsme si i sportovních aktivit, které děti přímo zbožňují. Na závěr každý obdržel odměnu za vykonanou celoroční práci.

.

.

Večerní piknik s Patem a Matem

Na páteční večer měly děti ze třídy u Želviček naplánované přespávání ve školce. Po šesté hodině se všichni sešli ve třídě a čekalo je hned první překvapení – velký školák Vítek, na kterého se děti už moc těšily. Z Vítka se nečekaně stal kouzelník a druhé překvapení bylo, že vykouzlil dětem jejich oblíbené kamarády z pohádky PAT a MAT, které znaly už z Karnevalu. Tito všem dobře známí nešikové předvedli dětem vtipnou scénku o nepovedeném pikniku a následně děti také pozvali na piknik. Bohužel podvečerní déšť nás donutil přesunout piknik do jídelny, ale nakonec to ani trochu nevadilo a děti plnily „Úkoly Pata a Mata“ s velkou radostí a dosyta si užívaly jídlo, pití, hudbu a především tanec. 🙂 Na sklonku večera se pak děti ještě naučily kouzlo proti strachu a vydaly se každý sám na stezku odvahy. Všechny děti byly statečné, a proto se jim podařilo vyčarovat patrona-ochránce, který jim dodal sílu a odvahu do školních let. Na památku pak dostaly „Kamínek odvahy“. Do spacáků se děti uložily až hodně pozdě v noci, ale to už k přespávání ve školce prostě patří. Je to přece jen výjimečný večer a tento opravdu výjimečný byl.

.

.

Noční hrátky a spinkání u Rybiček

Vybaveni spacákem, karimatkou a plyšáčkem dorazily rybičky do školky, kde na ně čekalo mnoho sportovních aktivit, ale i činností, při kterých si procvičily již získané dovednosti. Zakončením aktivního večera byla noční pohádková bojovka, kterou si děti náležitě užily. Všichni došli do cíle, kde byli za svoji vytrvalost a statečnost náležitě odměněni. Z reakcí dětí se pohádkový večer se spinkáním vydařil na jedničku s hvězdičkou.

.

.

Včelaření s Martinou

Dnešního dne nás v MŠ navštívila včelařka Martina, která předala dětem mnoho zajímavých informací a praktických rad, týkajících se života včel s ukázkami včelařských pomůcek. Děti se aktivně podílely na rozhovorech a měly mnoho otázek, které byly vždy zodpovězeny. Ochutnávka medu měla také velký úspěch. Všichni si odnesli omalovánku se včelkou a spoustu užitečných rad.

.

.

Ptáci ve školce

Ve čtvrtek 1.6. na Den dětí proběhlo ve školce tradiční setkání dětí s živými dravci, pěvci a papouškem. Počasí nám přálo, a tak jsme si užili příjemné slunečné dopoledne s poučením i zábavou…

.

.

Rybář na návštěvě v MŠ

Tento týden si děti ve školce vypráví o rybníku a jeho obyvatelích. Proto nás v úterý 30.5. navštívil v MŠ rybář pan Leoš Schmidt , aby děti seznámil s tím, co všechno musí rybář znát a umět, než se vypraví na lov. Nejprve jim vysvětlil rozdíl mezi rybářem, který má rybářství jako povolání a rybářem, pro kterého je rybaření koníčkem. Také dětem ukázal udice a podběráky a vysvětlil jim, na kterou se jaká ryba chytá a loví. Nechyběly ani různé druhy návnad – umělé rybičky, mušky, splávky apod. Děti si mohly prohlédnou i vhodnou literaturu, obrázky ryb a rybářskou knížku. Závěrem došlo na dotazy dětí, kterých bylo opravdu hodně. Pan rybář byl za své odpovědi a povídání odměněn od dětí velkým potleskem.

.

.

Výlet k Jevanskému rybníku

V návaznosti na návštěvu rybáře v MŠ se druhý den 31.5. vypravily „Šnečci“ na výlet k „Jevanskému rybníku“. Vybavily se baťůžky, do kterých jim maminky nachystaly pitíčka a paní kuchařka svačinku. Nezapomněly ani na zvětšovací sklíčka se skleničkami a lupu, aby si mohly z blízka prohlédnout i některé drobné živočichy, kteří se u rybníka vyskytují. Děti mohly pozorovat divoké kachny, vyskakující kapry nad hladinu rybníka, vážky a různé druhy drobného hmyzu – mravence, berušky apod. Při takové procházce dětem pořádně vytrávilo, proto si rády udělaly na travičce piknik, aby se občerstvily a odměnily. Zbytky od svačiny potom děti nadrobily rybkám a výskaly radostí, když mohly pozorovat, jak se voda v rybníce začala „ vařit“. Výprava k rybníku se velmi vydařila a děti se tak vrátily do školky obohaceny o další zajímavé zážitky.

.

.

U rybníka to žije…

V pondělí ráno hned po svačince se třída Želviček vydala na výpravu k Jevanskému rybníku. Cílem bylo podrobné zkoumání okolí rybníku a výprava to byla opravdu zdařilá. Podařilo se nám spatřit velké množství živočichů (např. kachny, volavku, vodoměrky, slepýše) i rostlin (např. kapradí, kosatec, pryskyřník, rozrazil, poměnku). Výpravu jsme si velice užili.

.

.

Dopravní hřiště

Minulý pátek nás navštívilo mobilní dopravní hřiště. Děti si zopakovaly dopravní předpisy a vyzkoušely si nejen roli chodců, ale i řidičů a policistů. Tato již tradiční akce je u dětí velice oblíbená a vždy si jí velice užívají.

.

.

Výšlap na Vyžlovku

Plný energie a s baťůžky se svačinkou na zádech se Rybičky vypravily hned po příchodu do školky na Vyžlovku, kde je na hřišti čekalo mnoho sportovních aktivit. Přeskoky, podlezy, slalom, běh různé intenzity, hod, hry s míčem, kruhy, kužele a další zábavné činnosti Rybičky zvládly na jedničku. Na závěr nechyběla ani zasloužená odměna. Na hřišti Vyžlovka jsme si to opravdu všichni moc užili.

.

.

Sportem ku zdraví

Dnešní sportovní dopoledne se děti pěkně zahřály. V disciplínách si vyzkoušely různé techniky běhu, lezení, plazení, skákání a další zábavné sportovní činnosti. U společného hodnocení se naši sportovci shodli, že se dnešní den se sportem báječně vydařil. Nakonec získali všichni medaili, diplom a sladkou odměnu.

.

.

Návštěva na statku

Tento týden probírají děti v mateřské škole „Domácí a hospodářská zvířata“. Při této příležitosti všechny třídy rády využily nabídku od paní Burešové, navštívit její statek a prohlédnout si tak zvířátka, která chová. Dostalo se nám vřelého přijetí. Jako první děti uviděly malé králíčky v králíkárně. Mohly si jednoho malého králíčka pohladit. Potom se seznámily s „paní kvočnou“, která seděla na vajíčkách a bedlivě si je střežila. Následovala prohlídka kurníku a stodoly, ve které nechyběl traktor. Chvílemi se mezi námi procházela i pávice „Otice“, ale brzy se před námi schovala, asi usoudila, že jsme v přesile. Závěrem jsme se zúčastnili krmení oveček a jehňátek. Dětem se návštěva statku velmi líbila a už se předem domlouval , kdy se zase na zvířátka půjdou podívat.

.

.

Výlet parníkem

V pátek 12.5.2023, vyrazily všechny třídy dětí na výlet do Poděbrad. Projeli jsme se parníkem po Labi. Nejmladší třída Šnečků si užívala projížďku za okny dolní paluby, starší třídy Želviček a Rybiček zase výhled na horní palubě. Parník byl vybaven posezením, takže jsme se zde mohli i nasvačit. Poté nás zkušený průvodce a organizátor celého zájezdu pan Tomáš vzal na procházku kolonádou. Dětem se kromě upraveného a krásně rozkvetlého parčíku, kde se mohly proběhnout, líbila i obrovská fontána. Myslíme, že se výlet opravdu vydařil a příští rok opět někam vyrazíme.

.

.

Hrátky s čarodějnicemi

Od samého rána se scházely do tříd MŠ samé čarodějnice a čarodějové, kde na ně čekaly jejich čarodějnice paní učitelky. Celičké dopoledne jsme se potýkali s nástrahami čarodějnic, které nám kladly do cesty nejeden jednoduchý čarodějný úkol. Učení čarování, vaření lektvarů, poznávání havěti a létání na koštěti, kde každý šikovný absolvent získal řidičský průkaz, čarodějné vysvědčení a čarodějnou kartu s odznaky. Dopoledne s čarováním si naši nejmenší užívali plnými doušky.

.

.

Setkání s hudebním skladatelem

Ve středu 26.4.2023 proběhlo v MŠ v dopoledních hodinách setkání s hudebním skladatelem panem Davidem Solařem, který dětem přiblížil svoji profesi. Setkání probíhalo ve třídě „U Rybiček“, ve které měl pan Solař k dispozici piano a IT. Na úvod dětem vysvětlil co všechno musí hudební skladatel umět, jaký obor vystudoval, na jaké hudební nástroje hraje a jak skladby zapisuje. Velmi hezky dětem popsal jak musí vystihnout určitou náladu- radost, smutek, strach apod. Všechny tyto nálady zahrál na piano. Nechybělo ani seznámení s některými hudebními nástroji. Pan skladatel byl mile překvapen, že děti všechny nástroje znaly. Společně si s dětmi zazpíval písničku – „ Prší prší“, ke které je doprovodil na piano. Na závěr děti shlédly pohádku z „Večerníčku“- „To si piš je to myš“, ke které pan Solař složil hudbu. Vysvětlil dětem, že měl složit melodii ke zpívané písničce,(kterou zpívají myšáci) a zároveň závěrečnou hudbu u stejné pohádky, která je delší než písnička a „jde“ při závěrečných titulkách beze slov. Potěšilo ho, že některé děti pohádku znají. Potom následovalo povídání, kdy děti sdělovaly jaké mají doma hudební nástroje a zahrnuly pana Solaře dotazy. Všem se setkání velmi líbilo a paní učitelky se s panem skladatelem domluvili, že se zase někdy společně sejdeme. Děkujeme za milé setkání a už nyní se velmi těšíme.

.

.

Putování za velikonočními vajíčky

O Škaredé středě si děti ze Želviček zkusily vypracovat těsto na tvarohový mazanec, který následně daly péct. Mezitím než se mazanec dozlatova upekl, vydaly se s děti na výpravu do lesa. Jejich kamarád zajíček Toníček tam totiž cestou za strýčkem poztrácel velikonoční vajíčka. Při této výpravě si děti užily plno zábavy nejen s vajíčky, ale i s přírodninami. Po návratu do školky, děti předaly vajíčka zajíčkovi Toníčkovi, a ten je za jejich velkorysou pomoc obdaroval. Jako sladkou tečku si ještě všichni pochutnali na vynikajícím mazanci.

.

.

Velikonoční hledání zajíčka

Na „Škaredou středu“se děti ze třídy „U Šnečků“ vydaly po stopách zajíčka „Hopsálka“. Zajíček poslal „Šnečkům“ dopis, ve kterém je motivoval k hledání barevných mašliček na školní zahradě. Děti měly z dopisu velikou radost a nemohly se dočkat chvíle, kdy vyrazí po zajíčkových stopách. Nejprve skupina holčiček a chlapců vyzdobila pro zajíčka vajíčka (z provazu sestavený tvar vajíčka zdobili holčičky a chlapci přírodninami, stavebnicemi, tvary apod). Konečně nastal očekávaný okamžik a děti pobíhaly po zahradě s jásotem a radostnými výkřiky, když uviděly barevnou mašličku. Mašličky dovedly děti do zahradního domku, ve kterém na ně čekal nejen zajíček, ale i malá odměna pro každého. Jako poděkování přednesly zajíčkovi velikonoční koledu- „Panímámo zlatičká“ a zazpívaly písničku- „Běžel tudy zajíček“. Po návratu do školky si děti rozdělily dárečky od zajíčka a společně se s nimi a paními učitelkami vyfotily.

.

.

Zajíčku, pojď si hrát

Kvítky zlatého deště zavedly Rybičky na stezku za Velikonočním zajíčkem, který jim připravil dopoledne plné sportovních i vědomostních aktivit. Všichni nadšeně plnili ůkoly, které jim zajíček připravil. Za úsilí a snahu dostaly Rybičky velkou pochvalu a odměnu. Pochutnaly si také na velikonočním beránkovi.

.

.

Velikonoční pečení

Ve třídě „U Šnečků“ probíhá chystání na „Velikonoce“ v plném proudu. Na „Modré pondělí“ se dali „Šnečci“ do pečení „Velikonočního mazance“. Samotný proces zadělávání těsta, včetně „vzejití“ kvásku a kynutí je velice bavilo. Po vypracování bochánků si každý z dětí mohl sám vytvořit vlastní výrobek z těsta. Převládala srdíčka, ale nechybělo ani auto, hora, placka nebo prostě jen hrouda. Paní kuchařka byla tak hodná a dala nám mazance společně s dětskými výtvory upéct. Po obědě se děti do svých výrobků s chutí pustily. A těší se, jak si pochutnají na mazancích.

.

.

Květinkový den

Ve středu 29.3. proběhl v naší mateřské škole již tradiční projektový den: “ Květinkový “. V dopoledních hodinách jsme vzali zahradnické náčiní a vyrazili společně s dětmi na zahradu. Tam si děti za pomoci paní učitelek zasadily do připravených truhlíků a květináčů nejrůznější jarní kytičky.

.

.

Perníkáři z Rybiček

Dnes se z Rybiček staly perníkáři. Zpracování, válení i vykrajování těsta dalo všem pěkně zabrat, ale výsledek byl famózní. Vůně z perníčků pošimrala nejeden nosíček. Ochutnávka dopadla na jedničku, jen bylo málo.

.

.

Záchranáři v MŠ

Záchranář Kryštůfek pod odborným dohledem svých profesionálních kamarádů záchranářů, dětem v mateřské škole ukázali základy první pomoci. Děti si dokonce mohly prohlédnout sanitní vůz a osobně vyzkoušet nosítka. Dozvěděly se mnoho důležitých informací a praktických rad. Kamarádský a trpělivý přístup záchranářů byl velmi milý a profesionální. Za statečnost a spolupráci dostal každý diplom a malého kamaráda záchranáře.

.

.

Vynášení Morany

Děti z mateřské školy společně s paní učitelkami se rozhodly, že přivítají jaro podle tradice a vynesou a utopí symbol zimy -“Moranu“. Děti se na vynášení „smrtky“ pečlivě připravily. Paní učitelky vybraly vhodná říkadla a písně, které se při průvodu přednášejí. Průvod začal u mateřské školy, odkud děti „Moranu“ vynesly a mířil k „Jevanskému rybníku“, kam byla za mohutného pokřiku říkadla- „Zimo, zimo, táhni pryč“ vhozena. Na rozloučenou děti za ní volaly: “Smrt plave po vodě, nové léto k nám jede“. Poté se zástupci z každé třídy zmocnili větévek představujících „Léto“ a ty za zpěvu písně – „Přišlo jaro do vsi“ odnesli zpět do školy, kde byly přidány k jarní výzdobě školy. Dětem se „vynášení“ velmi líbilo a většina z nich byla přesvědčena o tom, že zimě letos skutečně „odzvonilo“.

.

.

Velikonoční setkání se seniory

Tanečky a písničky předvedly děti z Rybiček na dnešním velikonočním setkání se seniory. Nejednu tvář svým výkonem rozveselily a potěšily. Po vystoupení pomáhaly děti ze Želviček seniorům se zdobením a malováním kraslic. Společné odpoledne si všichni pěkně užili a pochutnali si i na připraveném občerstvení.

.

.

Zdobení vajíčkovníku

Zanedlouho už tu budou Velikonoce, a tak i u nás v mateřské škole se pomalu začínáme věnovat přípravě na svátky jara. Děti se v posledních dnech věnovaly malování barevných kraslic na strom „Vajíčkovník“ u Zvoničky a v úterý 21.3. jsme pak všichni společně vyrazili strom nazdobit. Kromě přípravy malovaných vajíček určených na „Vajíčkovník“ se děti podílely i na přípravě obřích dřevěných kraslic. Tyto kraslice byly rozmístěny po Jevanech a spoluvytvářejí příjemnou atmosféru blížících se Velikonoc.

.

.

Každý má šanci

Každý má šanci je projekt, na základě kterého se děti z Rybiček setkaly s handicapovanou Maruškou a její maminkou. Cílem projektu bylo Marušce umožnit prožít hezké a milé chvíle ve společnosti dětí, kdy se mohla aspoň částečně zapojit do her a aktivit se zpěvem, hudebními nástroji a ukázkami tanečků dětí. Dle reakcí Marušky se jí návštěva u Rybiček velmi líbila.

.

.

Milí rodiče, blíží se překrásné svátky jara – VELIKONOCE, a proto vás chceme vyzvat ke zdobení vajíčkovníku před naší mateřskou školou kraslicemi, které vyrobíte společně s dětmi doma. Již nyní se těšíme na vajíčkovník plný krásných ozdobených vajíček.

.

.

Putování za kapičkou

Dnešní den se Rybičky staly průzkumníky a detektivy zároveň. Hned po svačince se naším prvním cílem stala Lenhartova studánka ve Voděradakých bučinách. Rybičky byly skvělé. Dorazili jsme do 455m nadmořské výšky. Studánku jsme prozkoumali a posilnili se na další výšlap za kapičkou. Musím říci, že nadšení dětí v terénu bylo opravdu obdivuhodné. Jevanský rybník jsme nechali za sebou a pozorovali jsme potok, který spojuje Vyžlovku a Jevany. Dle reakcí dětí jsem přesvědčena, že putování za kapičkou, která je tématem tohoto týdne se vydařilo na jedničku. Koloběh vody jsme si v přírodě ukázali názorně.

.

.

Se Sokolem Pepíkem

V průběhu celého školního roku se setkáváme s aktivitami sokolíka Pepíka. V rámci projektu „Se Sokolem do života“ procvičujeme celý svůj pohybový aparát, ale i myšlenkové operace s rozvojem jemné motoriky. Děti jsou se sokolem Pepíkem opravdový kamarádi a cvičení je baví.

.

.

Karnevalové veselení

V úterý se konal ve školce tradiční karneval. Děti se už ráno scházely v rozličných maskách a obdivovaly se navzájem. Po svačince a společném focení plnily děti v každé třídě rozličné úkoly např. skládání, přenášení, trefování, rovnováha po laně, slalom atd. Po splnění všech soutěží se ve své třídě věnovaly tradičnímu karnevalovému veselní – scénky, hudba, tanec, hry s balónky, mlsání… prostě zábava jak se patří. Nakonec proběhlo společné hodnocení a drobná odměna pro všechny účastníky karnevalového dne. Všichni jsme si karneval velice užili.

.

.

Výprava za jehňátkem

Při pondělní vycházce po obci, objevily děti společně s paní učitelkami narozené jehňátko, které se tulilo ke své ovčí mamince. Všichni byli z mláďátka nadšené a jelikož majitelka oveček paní Burešová má dceru Marušku ve třídě „U Šnečků“ hned ji děti, když přišla pro Marušku do školky o svém „objevu“ informovaly.

Paní Burešová navrhla, že pokud budeme chtít, můžeme si druhý den přijít jehňátko pohladit.

Všichni nadšeně souhlasili a hned druhý den se všechny děti z MŠ na výpravu za jehňátkem vypravily. Paní Burešová umožnila dětem nejen si mláďátko pohladit, ale také děti seznámila s tím, jak jsou barevně na ouškách označeny ovečky a jak beránci. Také dětem odstřihla z oveček kousek vlny, aby si mohly vlnu prohlédnout a osahat. Za trpělivost dostaly ovečky odměnu – kbelík obilí, na kterém si velmi pochutnaly.

Děti si z výpravy odnášely hezký zážitek spojený s příslibem pomalu blížícího se jara, ke kterému patří právě probouzející se příroda a zvířátka se svými mláďátky.

.

.

Modelová železnice

Dnes naší MŠ navštívil pan Procházka se svou překrásnou modelovou železnicí. Děti se seznámily s mašinkami z nejrůznějších časových období. Pan Procházka dětem povyprávěl o původu mašinek, jejich využití a další zajímavosti, které se jich týkali. Náš obdiv měly i dokonale vypracované detaily. Tento nevšední zážitek se dětem i dospělým moc líbil.

.

.

Eskymáci u Želviček

V minulém týdnu jsme si ve třídě u Želviček užili týden na téma polárních krajin. Povídali jsme si o zemích věčného ledu a sněhu. Proměnili jsme se na pár dní v eskymáky – každý den jsme si protáhli těla eskymáckou rozcvičkou, postavili jsme si vlastní igú a vyrobili jsme si Sovici sněžní. Dozvěděli jsme se, jak to, že je v iglú teplo a také jsme si zahráli kuželky a počítání s tučňáky. Dokonce jsme seznámili i naší robotickou včelku se zvířátky, kteří žijí v arktických oblastech. Celý týden jsme si moc užili.

.

.

Já a moje první peníze

Cílem tohoto projektu je pomoci 5 – 6 letým dětem postupně objevovat, jakou roli mají lidé v ekonomice jako zaměstnanci a zákazníci a jak důležité je osobní hospodaření. Program podporuje finanční gramotnost dětí od nejútlejšího věku. Děti se přiblíží k pochopení hodnoty peněz v životě člověka, seznámí se z možností jejich získávání a promyšleného vkládání. Projekt je rozdělen do pěti témat a pěti bloků následných aktivit ke každému tématu.

Děti by měly být schopny:

– pochopit principy osobního hospodaření

– vysvětlit rozdíl mezi potřebou a přáním

– porozumět pojmu peníze, vydělávání, spoření

– poznat důležitost darování pro dobrou věc.

.

.

Bubnování ve školce

Tento týden nás v úterý 10.1.2023 navštívil v MŠ pan učitel hudby Suchánek, který nejen děti, ale i paní učitelky seznámil s technikou bubnování. Každé z dětí včetně paní učitelek mělo k dispozici buben, na kterém si mohly vyzkoušet různé způsoby bubnování. Pan učitel s dětmi velmi pěkně navázal kontakt a zároveň je hezky a vtipně motivoval. Nejprve je vyzkoušel jestli ví, z čeho se buben vyrábí a byl překvapen jejich správnou odpovědí. Hravou formou si zkoušely bubnovat- hlasitě × potichu, pomalu × rychle, reagovat na změnu tempa a u starších dětí nechyběla ani „Mexická vlna“. Závěrem si děti zahrály sluchovou hru- „Hledání Šmouly -kuchaře“. Všichni jsme byli nadšení a pana učitele jsme za jeho pěkné vystoupení odměnili velkým potleskem.

.

.

Tříkrálová koleda

Čtvrtek 5.1. jsme si v Rybičkách opravdu užili doslova každou minutu. Od rána jsme se připravovali na tříkrálové koledování v předem připravených kostýmech po obci Jevany, s návštěvou místního obchodu, pošty, kavárny a obecního úřadu Jevan. Všude jsme se setkali s opravdu vstřícným přístupem a nadšením zúčastněných, kteří se fotografovali s našimi krály. Dokonce jsme vykoledovali i nějakou tu dobrůtku, za což moc děkujeme. Rádi bychom navázali i v příštích letech na dnešní třiíkrálovou koledu, která by se mohla stát tradicí každým rokem.

.

.

Vánoční nadílka

22.12. navštívil naší školku Ježíšek, a protože byly děti moc hodné a zazpívaly vánoční koledy pro Ježíška, tak jim nadělil krásné dárečky. Kromě rozbalování a hraní si s novými hračkami si děti užily i ochutnávku cukroví…

.

.

Pečení s Martinem

Ve čtvrtek 10.11. celou školku provoněla kouzelná vůně sladkého pečiva.
U příležitosti Svatomartinské slavnosti, si i ty nejmenší děti zkusily upéct sladké dobroty.
U Rybiček to byly rohlíčky plněné povidly.
U Šnečků velká perníková srdce, na počest Martinova laskavého srdce.
U Želviček upekly perníkové husy a podkovy, které si po vychladnutí kreativně ozdobily.

.

.

Ptačí detektivové

Želvičky si v tomto týdnu vzali pod drobnohled veškeré ptactvo. V pondělí jsme se vypravili na velkou výpravu s pozorováním a určováním ptáčků v našem okolí. Nezapomněli jsme dalekohled, encyklopedii ptáků ani určovací karty, které nám pomáhali správně určit druh pozorovaného ptáčka. Svět ptactva okouzlil děti natolik, že si vyrobily ptačí masky a na chvíli se proměnily a snad i pocítily volnost ptáků. V rámci ptačího tématu se děti také poučily o tom, kteří ptáci odlétají do teplých krajin, kteří naopak zůstávají a čím je mohou v zimě krmit. Společně jsme vytvořili koláž se stromem a krmítkem, kam si každé dítě umístilo svého ptáčka. Celý týden jsme si velice užili.

.

.

Božánek u Rybiček

Dnes jsme měli u Rybiček vzácnou a velmi milou návštěvu. Přišel za námi Božánek se svou ,, Krotitelkou“ paní Pacourkovou. Program, který si pro nás připravili – odlet ptáků do teplých krajů – byl poučný, zábavný, korespondoval s TVP a vtáhl děti do přímého kontaktu s Bóžou. Už nyní se těšíme na další ukázky canisterapie s Božánkem a jeho doprovodem.

.

.

Božánek na návštěvě u Šnečků

Minulý týden měly děti ve třídě „U Šnečků“ opravdu velmi rozmanitý. Po celý týden tvořily a vyráběly dekorace z podzimních plodů např. z okrasných dýní, aby byly připravené na páteční „Strašidelný den“. Abychom „strašení“ trochu odlehčili, pozvali jsme na návštěvu paní Pacourkovou a jejího asistenčního pejska – Božánka, který za pomoci dětí předvedl opravdu skvělé „kousky“. Hledal psí dobrůtky pod , v a na víčkách od pet lahví, které tam děti vložily. Děti si tak procvičily příslovce místa a měly velikou radost, když se Božánkovi dařilo dobrůtky najít. Následně děti poschovávaly dobrůtky do různých „schovek“ na speciálním koberečku. Ale i tento úkol se podařilo Božánkovi zvládnout.

Na závěr vytvořily děti překážkovou dráhu z přírodnin- vlašských ořechů a kdoulí. Božánek, který se díky úžasnému oblečku proměnil v podzimního draka, bravurně zvládl slalom mezi přírodninami.

Děti byly z Božánka nadšené a společně s paními učitelkami jej odměnily psí dobrůtkou. Už nyní se všichni těšíme na další návštěvu, při které nám Božánek předvede, čemu novému se díky své „paničce“ zase naučil.

.

.

Řepáčci, dýňáčci a kukuřáci

V minulém týdnu se pod rukama dětí proměnily tradiční polní plodiny v kouzelné skřítky, různorodé panáčky /panenky, zvířátka nebo třeba strašidláky. Při tvoření jsme nechali pracovat fantazii na plné obrátky a na zdobení jsme používali převážně podzimní přírodniny. Různorodé tvoření jsme doplnili o tradiční pohádku „O veliké řepě“, kterou jsme si dětmi ve všech třídách nejen přečetli, ale i zahráli. Všechny děti i paní učitelky si tématický týden opravdu užily.

.

.

Božánek u Želviček

Minulý pátek navštívil třídu u Želviček canesterapeutický tým – paní Pacourková a pes Bóža. Canesterapie je jednou z forem zooterapie, ve kterých je využíváno pozitivního působení psa na člověka. Pes působí motivačně, je stimulačním i aktivačním prostředkem při činnostech, hrách, učení atd.

V naší třídě nám pejsek pomohl s procvičováním poznatků o ovoci a zelenině, které byly naším celotýdenním tématem. Nejprve si děti od Božánka braly z kapsičky kartičky s ovocem a zeleninou a zařazovaly je podle toho, zda rostou pod zemí, nad zemí nebo na stromě. Následovalo rozdělování na místní a exotické ovoce a schovávání pamlsků pro pejska. Na závěr pak děti leštily jablíčka, aby je zbavily kutikuly a připravily z nich slalom pro „draka“ Bóžu, který jej v roztomilém převleku absolvoval na výbornou. Děti mu nadšeně fandily a následovala odměna ve formě velkého mazlení a drbání, které si užívaly děti i Božánek.

Canesterapie byla pro nás všechny zajímavou a velice příjemnou formou učení. Ještě jednou moc děkujeme Paní Pacourkové a Bóžovi. Už teď se těšíme na příští návštěvu.

.

.

Dary naší přírody v Rybičkách

Poslední období jsme se s rybičkami věnovaly vitamínům z ovoce a zeleniny, a nemohly v této době chybět ani přírodniny. Na pečení jablečné buchty se podílely všechny rybičky. Výsledek stál za to, pochutnali si všichni ze školky. Křížalky v sušičce nestačily schnout a končily brzy v našich bříškách. Ani zeleninku nenechaly děti zahálet, a z cibulek vznikly cibulkové panenky. Salátky nám taky moc chutnaly. V lese u domečku z větví, který navštěvují děti z celé naší mš, se po malých úpravách ubytoval lesní skřítek. Děti mu přichystaly překvapení ve formě zahrádky.

Čarování s přírodninami

Podzimní barevné období přímo vybízí k hrátkám v přírodě s jejími překrásnými poklady. V lese si každá rybička vytvořila svůj vlastní lesíček, a část lesa si děti přinesly i do Rybiček, kde se odehrálo velké čarování a tvoření.

.

.

Podzimní procházka do lesa

Minulý týden jsme si s dětmi U Šnečků povídali o lesních bylinách, o podzimních plodech, jejich užití a léčivých účincích. Jako motivaci jsme využili pohádkové postavy- „Křemílka a Vochomůrku“, kteří nám některé z bylinek přinesli do školky. Děti si tak mohly osahat a přivonět např. k borůvčí, maliníku, ostružníku, jahodníku, šípku apod. Zároveň tyto byliny hledaly a přiřazovaly na obrázcích. Nechyběl ani „Podzimní tělocvik“a barevné listí jsme použili jako paprsky k sluníčku, které jsme si namalovali prstovými barvami. Abychom si poznatky o bylinách lépe zapamatovali, vydali jsme se v úterý do lesa, kde jsme plnili úkoly, které pro nás připravili „Křemílek s Vochomůrkou“. Poslouchali jsme zvuky lesa se zavřenýma očima, kreslili větvičkou podzimní sluníčko, hledali barevné lístečky, dotýkali se vysokých stromů, sbírali šišky apod. Dětem se plnění úkolů velmi líbilo a cestou do školky už plánovaly další lesní výpravu. Bylinkový týden jsme zakončili ochutnávkou čajů- šípkového a brusinkového a pokusem, který šípkový čaj se více zabarví, jestli „louhovaný“ z půlek šípkových plodů nebo celých. Velmi nás potěšilo, když jsme se od rodičů dozvěděli, že jim děti o vycházce do lesa a plnění úkolů vyprávěly.

.

.

Draku, ty jsi vážně drak?

Třídu u Želviček obsadili v minulém týdnu draci. Nejprve drak z „Bylinkových pohádek“, který nám připravil voňavý úvod do ukázky bylinek a ochutnávky bylinkových čajů. Později se přidal i drak z basničky „Draku, ty jsi vážně drak?“. Děti si nejprve myslely, že je to ten opravdový s dračími zuby, ale nakonec se ukázalo, že byl jen papírový. 🙂 A tak si děti také vyrobily své papírové dráčky „Duháčky“, se kterými se ve čtvrtek vypravily na fotbalové hřiště. Děti se rozcvičily, proběhly překážkovou dráhu a vyzkoušely i leteckou akrobacii s padákem, kterou důkladně trénovaly už ve školce. Na závěr vypustily opravdové létací draky. Sluníčko svítilo, vítr pofukoval, a tak nám draci udělali radost a občas se vznesli do oblak. Dračí týden lze tedy označit jako velice úspěšný – „Draků už se nebojíme a o bylinkách lecos víme“.

.

.

Dráčkování s Rybičkami

Už od samého rána jsme se věnovali dráčkování – děti tvořily dráčky, povídali jsme si o dracích, a ne jenom těch papírových, i jemnou motoriku jsme procvičili při vybarvování draka. Venkovní aktivity s námi sdílel i náš sokolík Pepík, který si liboval při pohledu na sportující Rybičky. Dráčci při soutěživých aktivitách měřili mezi sebou své síly a opravdu se zapotili. Všichni jsme si Dráčkování maximálně užili a nesměla chybět ani zasloužená odměna.

.

.

Drakiáda U Šnečků

Ve třídě „ U Šnečků“ probíhal „Dračí týden“. Děti si za pomoci paní učitelek vyrobily dráčky, naučily se písničku „O drakovi“, procvičily si barvičky, které nosí dráček na ocásku a nechyběla ani pohádka „O princezně a papírovém drakovi“.

Ve čtvrtek se vypravily na fotbalové hřiště, aby se společně se svými dráčky prolétly a zároveň splnily jednoduché sportovní úkoly (slalom s dráčky mezi kužely a přeskok tyčí). Dokonce se na nás a naše dráčky vykouklo usmát po dlouhé době i sluníčko a dětem ani nevadilo, že jim trošku „čvachtají“ nožičky v mokré trávě.

Celým „Dračím týdnem“ nás provázel a motivoval „Drak Mrak“, kterému jsme všichni společně vyrobili „Dračí maminku s Dráčátkem“, aby mu nebylo smutno. Drakiáda se nám velmi vydařila a děti si ji náramně užily.

.

.

Přítel lesa

Děti ze třídy U želviček a U rybiček se v tomto týdnu zúčastnily projektu „Přítel lesa“. Jednalo se o zážitkový program o lese, v lese a s lesníkem. Děti strávily celé dopoledne v přírodě a dozvěděly se množství nových informací.

Na úvod jsme si všichni zopakovali, jak se správně chovat v lese. Následovalo příjemné procházení lesem spojené s poznáváním stromů, hledáním hub a zvířecích stop. Zjistili jsme jaké cizokrajné stromy můžeme najít i v našem lese, co je Duběnka, Hálka nebo Žlabatka buková. Naši lesní průvodci pro nás měli připravené i obrázky lesních zvířat, ukázky rohů, parohů, kůží a nechyběly ani zvukové ukázky pomocí loveckých vábniček. V průběhu dopoledne si děti zahrály i několik tematických her. Do školky jsme se vraceli plni krásných zážitků i nových informací. Prožili jsme krásné lesní dopoledne.

Moc děkujeme Terce, Michalovi a fence Aše 🙂

.

.

Moje nejoblíbenější hračka/knížka

Děti ze třídy „ U Šnečků“ ( nejmladší věková skupina) si měly tento týden přinést do školky svoji nejoblíbenější hračku, knížku ( nebo obojí).

Paním učitelkám udělalo velikou radost nejen to, že si hračku nebo knížku přinesly všechny děti, (což je zásluha především maminek, za co jim touto cestou děkujeme), ale že velice hezky spolupracovaly.

Každý řekl, od koho hračku(knížku) dostal, a kde má doma své místo. Některé děti jí dokonce byly ochotné půjčit ostatním kamarádům.

Při odpočinku jsme si přečetli knížku „ O Žabičce“, kterou si přinesl jeden chlapeček.

Děti i paní učitelky si užily velmi hezkou dopolední chvilku a jsme rády, že se nám v době adaptace dětí na MŠ velmi vydařila.

.

Sokol Pepík odměňuje

Celý školní rok 2021/2022 se naše mateřská škola účastnila projektu: ,,SE SOKOLEM DO ŽIVOTA“. Sokol Pepík a jeho kamarádi provázeli děti cestou poznání a osvojováním pohybových dovedností přirozenou cestou. Cílem projektu bylo zapojení co nejvíce dětí do pohybovách a rozumových aktivit, což se nám podařilo .Sokol Pepík vtáhl děti do světa plného pohybu a her. Po získání dovedností a vědomostí Pepík děti odměnil medailí a malým dárkem.